image
Stretching - 2019-11-04 11:10

STRETCHİNG NEDİR?

Belirli kas ve eklem gruplarını hedef alarak elastikiyeti ve hareket kapasitesini arttırmak için yapılan fiziksel egzersiz bütününe stretching (esneme) denir. Düzenli ve doğru bir şekilde yapılan stretching sayesinde dokuların esnekliği arttırarak günlük hayatta hareketli olmamıza egzersizler esnasında performansımızın artması, sakatlanmaların azalmasını sağlar.

Esneme yapılmadan önce mutlaka ısınma yapılmalıdır. Isınma yapılırken kalp hızı artmakta ve kan dolaşımının artmasıyla kaslara kan dolmasını sağlar böylelikle egzersiz esneme gibi fiziksel aktivitelere hazırlanırlar.

Stretching, profesyonel sporcular da dâhil olmak üzere spor yapan herkesin antrenmana başlamadan önce ve bitirdikten sonra mutlaka yapılması gereken ısınma-soğuma egzersiz bütünüdür.


STRETCHİNG FAYDALARI?

Kan dolaşımını hızlandırır.
Kan dolaşımının hızlanmasıyla damarlarda dolaşan temiz kan hücre ve dokuların yenilenmesini
Artan kan dolaşımı kasların beslenmesini tetikler.
Kasların dayanıklılığını arttırarak sakatlık riskini azaltır.
Vücut postürünün düzelmesini sağlar.
Fibrositis, halk arasında kulunç olarak adlandırdığımız kas gerilmelerinden kaynaklanan ağrıların azalması omurganın rahatlamasıyla kas geriliminin sağlıklı hale gelmesini sağlamaktadır.
Eklem sıvılarının uyarılması sayesinde daha elastik ve dayanıklı olmasını sağlar.
Antrenman sonrası toparlanmayı hızlandırır.
Fiziksel ve zihinsel farkındalığın oluşmasını, konsantrasyonun artmasını sağlar.
Gece yatmadan yapılan germe hareketleri verimli bir uykuya, güne bu hareketle başlama günün enerjik geçmesini sağlar.Yorumlar

Yorum Yap